Péče o šperky

Veškeré naše šperky jsou vyrobeny ze stříbra o ryzosti 925/1000. Stříbro je kovem, jehož přirozenou vlastností je oxidace. Oxidace neboli černání stříbra je zapříčiněno zejména ovzduším, například příliš vlhké prostředí oxidaci urychluje. Mezi další faktory, které oxidaci způsobují, patří také typ pokožky a látky, se kterými se stříbro dostává do kontaktu. Pokud ale šperk budete nosit pravidelně, černat vám nebude. Důležité je, abyste šperky uchovávali v suchém a čistém prostředí. Pokud vám stříbrné šperky zajdou, nezoufejte! I Oxidaci ze stříbra jednoduše odstranit.

Šperk můžete vyčistit pomocí měkkého hadříku, určeného k čištění stříbra. Dalším pomocníkem je speciální roztok, rovněž určený k čištění stříbrných šperků. Rozhodně, ale nedoporučujeme šperky čistit jinými způsoby, protože může dojít k nenávratnému poničení šperků.

Tipy jak uchovat šperky lesklé

  • Držte se hesla, že se šperky mají nosit! Věděli jste, že když stříbrné šperky budete nosit, díky tření z nich budete oxidaci stírat?
  • Sundávejte šperky před spaním a jakékoliv fyzicky namáhavé práci, zamezíte tím odření a opotřebování šperků.
  • Věděli jste, že čistá voda šperkům nevadí? Sundávejte si však veškeré šperky před koupáním, jelikož ve styku s mýdly nebo šampony může dojít k chemické reakci a v návaznosti na ni může kov změnit barvu. Pozor na chlor! Díky němuž dochází k naleptávání povrchu a šperky rychleji ztrácí lesk a barvu.
  • Po sundání šperku jej lehce otřete měkkým hadříkem a uložte do šperkovnice. Tento krok provádějte zejména v teplých měsících, kdy jsou šperky náchylnější na pot.